Vishay/Dale RCP0603B100RJWB
RCP0603B100RJWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RJWB
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RJWB.pdf
Availability of RCP0603B100RJWB
QUANTITY
RCP0603B100RJWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RJWB
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RJWB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RJWB
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RJWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RJWB Details Description
Related parts for RCP0603B100RJWB
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
HEX KEY SET 10PC datasheet.pdf
PGM ADPTR FOR 100-PIN 0.4MM TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 93MA 28.7 OHM TH datasheet.pdf