Vishay/Dale RCP0603B50R0GS6
RCP0603B50R0GS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B50R0GS6
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B50R0GS6.pdf
Availability of RCP0603B50R0GS6
QUANTITY
RCP0603B50R0GS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B50R0GS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603B50R0GS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B50R0GS6
Related LinksRCP0603, RCP0603B50R0GS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B50R0GS6 Details Description
Related parts for RCP0603B50R0GS6
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1500W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 17POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
FLASH SD 4GB SLC IND datasheet.pdf
CONN TRANSIST datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf