Vishay/Dale RCP0603W100RGED
RCP0603W100RGED picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W100RGED
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W100RGED.pdf
Availability of RCP0603W100RGED
QUANTITY
RCP0603W100RGED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W100RGED
Internal Part NumberEIS-RCP0603W100RGED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W100RGED
Related LinksRCP0603, RCP0603W100RGED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W100RGED Details Description
Related parts for RCP0603W100RGED
CABLE GRIP BLACK 2.5-6.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 60MM datasheet.pdf