Vishay/Dale RCP0603W25R0GEB
RCP0603W25R0GEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W25R0GEB
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W25R0GEB.pdf
Availability of RCP0603W25R0GEB
QUANTITY
RCP0603W25R0GEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W25R0GEB
Internal Part NumberEIS-RCP0603W25R0GEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W25R0GEB
Related LinksRCP0603, RCP0603W25R0GEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W25R0GEB Details Description
Related parts for RCP0603W25R0GEB
RES SMD 57.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
TV 8C 8#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf