Vishay/Dale RCP0603W50R0GS3
RCP0603W50R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W50R0GS3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W50R0GS3.pdf
Availability of RCP0603W50R0GS3
QUANTITY
RCP0603W50R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W50R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP0603W50R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W50R0GS3
Related LinksRCP0603, RCP0603W50R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W50R0GS3 Details Description
Related parts for RCP0603W50R0GS3
MOSFET N-CH 950V 7.2A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SLMT,1F,NIE,USFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf