Vishay/Dale RCP0603W50R0JS2
RCP0603W50R0JS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W50R0JS2
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W50R0JS2.pdf
Availability of RCP0603W50R0JS2
QUANTITY
RCP0603W50R0JS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W50R0JS2
Internal Part NumberEIS-RCP0603W50R0JS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W50R0JS2
Related LinksRCP0603, RCP0603W50R0JS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W50R0JS2 Details Description
Related parts for RCP0603W50R0JS2
IC DAC CMOS QUAD SRL 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf