Vishay/Dale RCP0603W50R0JS6
RCP0603W50R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W50R0JS6
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W50R0JS6.pdf
Availability of RCP0603W50R0JS6
QUANTITY
RCP0603W50R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W50R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603W50R0JS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W50R0JS6
Related LinksRCP0603, RCP0603W50R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W50R0JS6 Details Description
Related parts for RCP0603W50R0JS6
FIXED IND 680UH 45MA 28 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WIRE DROP COMPENSATOR datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf