Vishay/Dale RCP0603W75R0GEA
RCP0603W75R0GEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W75R0GEA
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W75R0GEA.pdf
Availability of RCP0603W75R0GEA
QUANTITY
RCP0603W75R0GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W75R0GEA
Internal Part NumberEIS-RCP0603W75R0GEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W75R0GEA
Related LinksRCP0603, RCP0603W75R0GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W75R0GEA Details Description
Related parts for RCP0603W75R0GEA
RES 68 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MICRO 37C S 18" WHT JACKP NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf