Vishay/Dale RCP0603W75R0GWB
RCP0603W75R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W75R0GWB
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W75R0GWB.pdf
Availability of RCP0603W75R0GWB
QUANTITY
RCP0603W75R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W75R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP0603W75R0GWB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W75R0GWB
Related LinksRCP0603, RCP0603W75R0GWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W75R0GWB Details Description
Related parts for RCP0603W75R0GWB
CONN RECEPT 10POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO263-7 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CABLE R/A 3POS FEMALE-FEMALE 2M datasheet.pdf
PXD20 TOWER MCU KIT datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 31 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC ANALOG OUT 24V datasheet.pdf
FIXED IND 7.3NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf