Vicor Corporation V110A3V3M200BG3
V110A3V3M200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3M200BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3M200BG3.pdf
Availability of V110A3V3M200BG3
QUANTITY
V110A3V3M200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3M200BG3
Internal Part NumberEIS-V110A3V3M200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3M200BG3
Related LinksV110A3V, V110A3V3M200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3M200BG3 Details Description
Related parts for V110A3V3M200BG3
OSC XO 3.072MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
LED LGT ENG FLARE 2W WHT W/LENS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 480MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 55MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 21POS datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf