Vishay/Dale RCP1206B100RGED
RCP1206B100RGED picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B100RGED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B100RGED.pdf
Availability of RCP1206B100RGED
QUANTITY
RCP1206B100RGED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B100RGED
Internal Part NumberEIS-RCP1206B100RGED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B100RGED
Related LinksRCP1206, RCP1206B100RGED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B100RGED Details Description
Related parts for RCP1206B100RGED
RES SMD 2.7KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 12A 53 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf