Vishay/Dale RCP1206B25R0GS6
RCP1206B25R0GS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B25R0GS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B25R0GS6.pdf
Availability of RCP1206B25R0GS6
QUANTITY
RCP1206B25R0GS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B25R0GS6
Internal Part NumberEIS-RCP1206B25R0GS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B25R0GS6
Related LinksRCP1206, RCP1206B25R0GS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B25R0GS6 Details Description
Related parts for RCP1206B25R0GS6
LED 5MM RT ANG SUP DIFF GRN PCMT datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208QFP datasheet.pdf
THERMTR CONTCT DUAL INP W/RECRD datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 10-SON datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A 125V ROLLER PLNGR datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 9POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf