Vishay/Dale RCP1206B50R0GWB
RCP1206B50R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B50R0GWB
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B50R0GWB.pdf
Availability of RCP1206B50R0GWB
QUANTITY
RCP1206B50R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B50R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP1206B50R0GWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B50R0GWB
Related LinksRCP1206, RCP1206B50R0GWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B50R0GWB Details Description
Related parts for RCP1206B50R0GWB
IC PWR MGMT TRIPLE-SUPPLY 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOEIAJ datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.8A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 12MM datasheet.pdf