Vishay/Dale RCP1206B50R0JEA
RCP1206B50R0JEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B50R0JEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B50R0JEA.pdf
Availability of RCP1206B50R0JEA
QUANTITY
RCP1206B50R0JEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B50R0JEA
Internal Part NumberEIS-RCP1206B50R0JEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B50R0JEA
Related LinksRCP1206, RCP1206B50R0JEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B50R0JEA Details Description
Related parts for RCP1206B50R0JEA
CONN EDGE DUAL .100 DIP 20POS datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM37S/AE37G/X datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
TWEEZER POINT ULT FINE 3C 4.33" datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 1W PMDU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 32.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL ST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf