Vishay/Dale RCP1206W100RGS6
RCP1206W100RGS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W100RGS6
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W100RGS6.pdf
Availability of RCP1206W100RGS6
QUANTITY
RCP1206W100RGS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W100RGS6
Internal Part NumberEIS-RCP1206W100RGS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W100RGS6
Related LinksRCP1206, RCP1206W100RGS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W100RGS6 Details Description
Related parts for RCP1206W100RGS6
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS STR datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 30POS DL .100 BLK datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X12 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-6 datasheet.pdf
ANT GRID 29DBI 5.8GHZ N FEMALE datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
220UF 16V 8X8X10MM 105C 2500H datasheet.pdf