| Internal Part Number | EIS-TISP7290F3SL | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TISPxx Devices Jun/2008 | |
| Standard Package | 50 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Voltage - Breakover | 290V | |
| Voltage - Off State | 220V | |
| Voltage - On State | 5V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 175A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 45A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 3 | |
| Capacitance | 39pF | |