Vishay/Dale RCP1206W25R0GTP
RCP1206W25R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W25R0GTP
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W25R0GTP.pdf
Availability of RCP1206W25R0GTP
QUANTITY
RCP1206W25R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W25R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP1206W25R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W25R0GTP
Related LinksRCP1206, RCP1206W25R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W25R0GTP Details Description
Related parts for RCP1206W25R0GTP
IC DAC 8BIT OCTAL W/AMP 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X8 GRAY REFL STN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 40V DO5 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf