Vicor Corporation V72C28M150BL2
V72C28M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C28M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V72C28M150BL2.pdf
Availability of V72C28M150BL2
QUANTITY
V72C28M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C28M150BL2
Internal Part NumberEIS-V72C28M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C28M150BL2
Related LinksV72C28, V72C28M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C28M150BL2 Details Description
Related parts for V72C28M150BL2
IC BUFF/DVR NON-INVERT 5DSBGA datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 15A RT ANGLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN GUIDE PIN/POWER RCPT TBC datasheet.pdf
CONN HEADER 4PR 8COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
SCT3250EX 17.34" 8" EX111 R datasheet.pdf
KIT DEV FOR 89HPES5T5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf