Vishay/Dale RCP1206W50R0GS2
RCP1206W50R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W50R0GS2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W50R0GS2.pdf
Availability of RCP1206W50R0GS2
QUANTITY
RCP1206W50R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W50R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP1206W50R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W50R0GS2
Related LinksRCP1206, RCP1206W50R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W50R0GS2 Details Description
Related parts for RCP1206W50R0GS2
POWER OUTLET STRIP 15A 8 REAR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK SYNTH LV PECL 28-PLCC datasheet.pdf
Z-PACK HS3 SHRD ASSY datasheet.pdf
QC 3P MR 12" 14/1 PVC LDS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 34POS datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DYNAMIC D1000 WATERPROOF PLUGHSG datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 8V 20% datasheet.pdf