Vishay/Dale RCP1206W50R0GS2
RCP1206W50R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W50R0GS2
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W50R0GS2.pdf
Availability of RCP1206W50R0GS2
QUANTITY
RCP1206W50R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W50R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP1206W50R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W50R0GS2
Related LinksRCP1206, RCP1206W50R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W50R0GS2 Details Description
Related parts for RCP1206W50R0GS2
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 5TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR50S/AE50G/CPC50S datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
MOD TERM BLOCK 24-10 AWG datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf