Vishay/Dale RCP1206W50R0JS6
RCP1206W50R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W50R0JS6
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W50R0JS6.pdf
Availability of RCP1206W50R0JS6
QUANTITY
RCP1206W50R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W50R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP1206W50R0JS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W50R0JS6
Related LinksRCP1206, RCP1206W50R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W50R0JS6 Details Description
Related parts for RCP1206W50R0JS6
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 73MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 700MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf