Vishay/Dale RCP1206W75R0GS3
RCP1206W75R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W75R0GS3
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W75R0GS3.pdf
Availability of RCP1206W75R0GS3
QUANTITY
RCP1206W75R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W75R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP1206W75R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.63mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W75R0GS3
Related LinksRCP1206, RCP1206W75R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W75R0GS3 Details Description
Related parts for RCP1206W75R0GS3
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
LCD CHARAC DISPLAY 20X4 RS422 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 12 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf