Vishay/Dale RCP1206W75R0JET
RCP1206W75R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W75R0JET
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W75R0JET.pdf
Availability of RCP1206W75R0JET
QUANTITY
RCP1206W75R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W75R0JET
Internal Part NumberEIS-RCP1206W75R0JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.63mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W75R0JET
Related LinksRCP1206, RCP1206W75R0JET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W75R0JET Details Description
Related parts for RCP1206W75R0JET
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 5MM STRGHT TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 12.7X60.1X60.1 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR BD6212FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 M25 datasheet.pdf
HDM SMPO080F090O LM CONT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf