Vishay/Dale RCP1206W75R0JWB
RCP1206W75R0JWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W75R0JWB
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W75R0JWB.pdf
Availability of RCP1206W75R0JWB
QUANTITY
RCP1206W75R0JWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W75R0JWB
Internal Part NumberEIS-RCP1206W75R0JWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.63mm)