Illinois Capacitor 225PSB850K6J
225PSB850K6J picture photo
Mfg. Part Number
225PSB850K6J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 850V RADIAL
Datasheet Download
225PSB850K6J.pdf
Availability of 225PSB850K6J
QUANTITY
225PSB850K6J Order Process
Ship out your order
Specifications of 225PSB850K6J
Internal Part NumberEIS-225PSB850K6J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 6 Lead
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225PSB850K6J
Related Links225PSB, 225PSB850K6J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225PSB850K6J Details Description
Related parts for 225PSB850K6J
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .045-.065" .104" datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .125W 45MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf