Vishay/Dale RCP2512B25R0GEB
RCP2512B25R0GEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B25R0GEB
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B25R0GEB.pdf
Availability of RCP2512B25R0GEB
QUANTITY
RCP2512B25R0GEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B25R0GEB
Internal Part NumberEIS-RCP2512B25R0GEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B25R0GEB
Related LinksRCP2512, RCP2512B25R0GEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B25R0GEB Details Description
Related parts for RCP2512B25R0GEB
CAP CER 0.56UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 360MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 100X100X1MM datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X400MM datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf