Nichicon UVZ2W100MHH
UVZ2W100MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2W100MHH
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2W100MHH.pdf
Availability of UVZ2W100MHH
QUANTITY
UVZ2W100MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2W100MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ2W100MHH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2W100MHH
Related LinksUVZ2W, UVZ2W100MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2W100MHH Details Description
Related parts for UVZ2W100MHH
ROUND STANDOFF 8-32 NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 39A SOT-227B datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM5019ISO datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 55D SOL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X5R 008004 datasheet.pdf