Vicor Corporation V300B3V3E150BN3
V300B3V3E150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3E150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3E150BN3.pdf
Availability of V300B3V3E150BN3
QUANTITY
V300B3V3E150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3E150BN3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3E150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3E150BN3
Related LinksV300B3V, V300B3V3E150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3E150BN3 Details Description
Related parts for V300B3V3E150BN3
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.4A 190 MOHM datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 2.5" X 5YD datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf