Vishay/Dale RLR05C8201GPRSL
RLR05C8201GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8201GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8201GPRSL.pdf
Availability of RLR05C8201GPRSL
QUANTITY
RLR05C8201GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8201GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8201GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8201GPRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8201GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8201GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C8201GPRSL
DIP CABLE - HDM24S/AE24G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 4A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
1X4 EMI HOUSING ASSY 0 DEGREE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf