Vishay/Dale RCP2512B25R0GET
RCP2512B25R0GET picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B25R0GET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B25R0GET.pdf
Availability of RCP2512B25R0GET
QUANTITY
RCP2512B25R0GET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B25R0GET
Internal Part NumberEIS-RCP2512B25R0GET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B25R0GET
Related LinksRCP2512, RCP2512B25R0GET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B25R0GET Details Description
Related parts for RCP2512B25R0GET
SWITCH DIP 1-POS SLIDE SMD 6V datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.5MM datasheet.pdf
KIT EVAL MODULE FOR CC1101CC1190 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 450MA 330 MOHM datasheet.pdf