Vishay/Dale RCP2512B25R0GTP
RCP2512B25R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B25R0GTP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B25R0GTP.pdf
Availability of RCP2512B25R0GTP
QUANTITY
RCP2512B25R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B25R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512B25R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B25R0GTP
Related LinksRCP2512, RCP2512B25R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B25R0GTP Details Description
Related parts for RCP2512B25R0GTP
TVS DIODE 256VWM 434.7VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf