Linear LT3015ET-5#PBF
LT3015ET-5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3015ET-5#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO -5V 1.5A TO220-5
Datasheet Download
LT3015ET-5#PBF.pdf
Availability of LT3015ET-5#PBF
QUANTITY
LT3015ET-5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3015ET-5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT3015ET-5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3015 1.5A Low Noise Negative LDO
Featured ProductLDO Linear Regulators
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyNegative Fixed
Voltage - Output-5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.41V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputDown to -30V
Current - Limit (Min)1.7A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3015ET-5#PBF
Related LinksLT3015E, LT3015ET-5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT3015ET-5#PBF Details Description
Related parts for LT3015ET-5#PBF
CONN FFC VERT 19POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 200V 150A MS013 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 45MA 28 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS SMT R/A datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf