Vishay/Dale RCP2512B50R0JTP
RCP2512B50R0JTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B50R0JTP
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B50R0JTP.pdf
Availability of RCP2512B50R0JTP
QUANTITY
RCP2512B50R0JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B50R0JTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512B50R0JTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B50R0JTP
Related LinksRCP2512, RCP2512B50R0JTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B50R0JTP Details Description
Related parts for RCP2512B50R0JTP
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 36 POS METRIMATE datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DIN CONN HEADER 100POS 2 ROW STR datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YW/GN YW/GN datasheet.pdf
VARISTOR 20V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
1/2 INCH HST WHITE LG 200' SPOOL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf