Vishay/Dale RCP2512B75R0JS3
RCP2512B75R0JS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0JS3
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0JS3.pdf
Availability of RCP2512B75R0JS3
QUANTITY
RCP2512B75R0JS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0JS3
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0JS3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0JS3
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0JS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0JS3 Details Description
Related parts for RCP2512B75R0JS3
HOLDER BATT W/PC LUG 1CELL C SS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR RELAY 40A CTS 240VAC datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 58MM datasheet.pdf
METRIC UMQ MAT YEL 600X300MM datasheet.pdf
IGBT 650V 120A 469W MAX247 datasheet.pdf