Vishay/Dale RCP2512W100RGS3
RCP2512W100RGS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W100RGS3
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W100RGS3.pdf
Availability of RCP2512W100RGS3
QUANTITY
RCP2512W100RGS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W100RGS3
Internal Part NumberEIS-RCP2512W100RGS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W100RGS3
Related LinksRCP2512, RCP2512W100RGS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W100RGS3 Details Description
Related parts for RCP2512W100RGS3
CONVER DC/DC 0.8 3.63V @ 25A SIP datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SIDAC 270-330V 1A TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 37A 0.26 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS .050X.100" datasheet.pdf
FIXED IND 21.6UH 440MA 922 MOHM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf