Vishay/Dale RCP2512W100RGTP
RCP2512W100RGTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W100RGTP
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W100RGTP.pdf
Availability of RCP2512W100RGTP
QUANTITY
RCP2512W100RGTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W100RGTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512W100RGTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W100RGTP
Related LinksRCP2512, RCP2512W100RGTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W100RGTP Details Description
Related parts for RCP2512W100RGTP
SWITCH KEY SQUARE 3-POS DPDT datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 120V datasheet.pdf
INDICATOR SQUAR 24V WHITE PNL MT datasheet.pdf
IC VOLT REG W/BATT DETECT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf