Vishay/Dale RCP2512W100RGWB
RCP2512W100RGWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W100RGWB
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W100RGWB.pdf
Availability of RCP2512W100RGWB
QUANTITY
RCP2512W100RGWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W100RGWB
Internal Part NumberEIS-RCP2512W100RGWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W100RGWB
Related LinksRCP2512, RCP2512W100RGWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W100RGWB Details Description
Related parts for RCP2512W100RGWB
IC SIGNAL-LINE CIRC PROT 18-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A 8UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ISOLATED RS-485 EVAL BOARD datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MX150 BACKSHELL RCPT 1X2 WORIB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V 10% X6S 0402 datasheet.pdf