Vishay/Dale RCP2512W50R0GS3
RCP2512W50R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W50R0GS3
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W50R0GS3.pdf
Availability of RCP2512W50R0GS3
QUANTITY
RCP2512W50R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W50R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP2512W50R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W50R0GS3
Related LinksRCP2512, RCP2512W50R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W50R0GS3 Details Description
Related parts for RCP2512W50R0GS3
TERM RING EXP VYL 4AWG 1/2 datasheet.pdf
IC QUAD DS3/E3 TXRX 400-PBGA datasheet.pdf
IGBT MOD TRNCH TRPL PH LEG SP6-P datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SV 7.62HP/02/90MSF SC/08R BK datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
HDBASET HDMI OVER CAT5E EXTENDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 10% 1000VDC datasheet.pdf