Vishay/Dale RCP2512W50R0GTP
RCP2512W50R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W50R0GTP
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W50R0GTP.pdf
Availability of RCP2512W50R0GTP
QUANTITY
RCP2512W50R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W50R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512W50R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W50R0GTP
Related LinksRCP2512, RCP2512W50R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W50R0GTP Details Description
Related parts for RCP2512W50R0GTP
LED 5MM RT ANGLE RED PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HMZD HDR ASSY 4 PR SELECT LOAD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SGL 80MSPS 40HVQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf