Vishay/Dale RCP2512W50R0JTP
RCP2512W50R0JTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W50R0JTP
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W50R0JTP.pdf
Availability of RCP2512W50R0JTP
QUANTITY
RCP2512W50R0JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W50R0JTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512W50R0JTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W50R0JTP
Related LinksRCP2512, RCP2512W50R0JTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W50R0JTP Details Description
Related parts for RCP2512W50R0JTP
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
OFF-MAN-AUTO datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf