Sumida Corporation RCR1010NP-680M
RCR1010NP-680M picture photo
Mfg. Part Number
RCR1010NP-680M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.9A 137.5 MOHM
Datasheet Download
RCR1010NP-680M.pdf
Availability of RCR1010NP-680M
QUANTITY
RCR1010NP-680M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR1010NP-680M
Internal Part NumberEIS-RCR1010NP-680M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR1010
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)137.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR1010NP-680M
Related LinksRCR1010, RCR1010NP-680M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR1010NP-680M Details Description
Related parts for RCR1010NP-680M
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
CONN 2MM FB PLUG 24POS R/A GOLD datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD 8" NYLON datasheet.pdf
IC POWER METERING-1 PHASE 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DPST .12A 8SMD GW datasheet.pdf
CA 62.5 SC DUP-MTRJ VI SECURE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf