Sumida Corporation RCR110DNP-331L
RCR110DNP-331L picture photo
Mfg. Part Number
RCR110DNP-331L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 610MA 510 MOHM
Datasheet Download
RCR110DNP-331L.pdf
Availability of RCR110DNP-331L
QUANTITY
RCR110DNP-331L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR110DNP-331L
Internal Part NumberEIS-RCR110DNP-331L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-110D
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±15%
Current Rating610mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)510 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR110DNP-331L
Related LinksRCR110D, RCR110DNP-331L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR110DNP-331L Details Description
Related parts for RCR110DNP-331L
CONN HEADER 7POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
COVER PRECUT 1 FACEPLATE GRAY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 16A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SYSTEM MON EEPROM 48-TQFN datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 20MM datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf