Sumida Corporation RCR110DNP-471L
RCR110DNP-471L picture photo
Mfg. Part Number
RCR110DNP-471L
Brief Description
FIXED IND 470UH 510MA 980 MOHM
Datasheet Download
RCR110DNP-471L.pdf
Availability of RCR110DNP-471L
QUANTITY
RCR110DNP-471L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR110DNP-471L
Internal Part NumberEIS-RCR110DNP-471L
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-110D
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±15%
Current Rating510mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)980 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR110DNP-471L
Related LinksRCR110D, RCR110DNP-471L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR110DNP-471L Details Description
Related parts for RCR110DNP-471L
CABLE FLAT FLEX 20POS 1MM 5" datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC QUAD UART W/64B FIFO 64-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 310MA 1.4 OHM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 16A 250V datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H datasheet.pdf