Sumida Corporation RCR664DNP-8R2M
RCR664DNP-8R2M picture photo
Mfg. Part Number
RCR664DNP-8R2M
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 1.47A 71 MOHM TH
Datasheet Download
RCR664DNP-8R2M.pdf
Availability of RCR664DNP-8R2M
QUANTITY
RCR664DNP-8R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR664DNP-8R2M
Internal Part NumberEIS-RCR664DNP-8R2M
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-664D
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.47A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)71 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR664DNP-8R2M
Related LinksRCR664D, RCR664DNP-8R2M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR664DNP-8R2M Details Description
Related parts for RCR664DNP-8R2M
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 64 POS .276 SMD datasheet.pdf
SWITCH SS SIMULATED ROLLER datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PAC-CJ1W-HE20-V7 CBL ASSY datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 4 COIL 500UH SMD datasheet.pdf
TERM SPLICE 1" datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf