Sumida Corporation RCR664DNP-8R2M
RCR664DNP-8R2M picture photo
Mfg. Part Number
RCR664DNP-8R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 1.47A 71 MOHM TH
Datasheet Download
RCR664DNP-8R2M.pdf
Availability of RCR664DNP-8R2M
QUANTITY
RCR664DNP-8R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR664DNP-8R2M
Internal Part NumberEIS-RCR664DNP-8R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-664D
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.47A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)71 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR664DNP-8R2M
Related LinksRCR664D, RCR664DNP-8R2M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR664DNP-8R2M Details Description
Related parts for RCR664DNP-8R2M
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD R/A W/KNOB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V JB 0603 datasheet.pdf
5RX4M PF HDR METRAL datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf