Sumida Corporation RCR875DNP-2R3L
RCR875DNP-2R3L picture photo
Mfg. Part Number
RCR875DNP-2R3L
Brief Description
FIXED IND 2.3UH 3.45A 25 MOHM TH
Datasheet Download
RCR875DNP-2R3L.pdf
Availability of RCR875DNP-2R3L
QUANTITY
RCR875DNP-2R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR875DNP-2R3L
Internal Part NumberEIS-RCR875DNP-2R3L
Material - CoreFerrite
Inductance2.3µH
Tolerance±15%
Current Rating3.45A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR875DNP-2R3L
Related LinksRCR875D, RCR875DNP-2R3L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR875DNP-2R3L Details Description
Related parts for RCR875DNP-2R3L
CABLE COAXIAL RG214 13AWG 1000' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 760VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
EVAL BOARD RF DETECTOR ADL5902 datasheet.pdf
Integrated Synthesizer and VCO IC datasheet.pdf
Virte -E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf