Sumida Corporation RCR875DNP-472K
RCR875DNP-472K picture photo
Mfg. Part Number
RCR875DNP-472K
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 110MA 14.7 OHM
Datasheet Download
RCR875DNP-472K.pdf
Availability of RCR875DNP-472K
QUANTITY
RCR875DNP-472K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR875DNP-472K
Internal Part NumberEIS-RCR875DNP-472K
Material - CoreFerrite
Inductance4.7mH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR875DNP-472K
Related LinksRCR875D, RCR875DNP-472K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR875DNP-472K Details Description
Related parts for RCR875DNP-472K
IC 12BIT GTL/LVTTL TRNSL 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
ELECTRONIC KITS datasheet.pdf
CAP FILM 47PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf