Vishay/BCcomponents RCV0805220KJNEA
RCV0805220KJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCV0805220KJNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCV0805220KJNEA.pdf
Availability of RCV0805220KJNEA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RCV0805220KJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCV0805220KJNEA
Internal Part NumberEIS-RCV0805220KJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCV
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCV0805220KJNEA
Related LinksRCV0805, RCV0805220KJNEA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
RCV0805220KJNEA Details Description
Related parts for RCV0805220KJNEA
CONN HOUSING TAB 20POS KEY-X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC LITH-ION LDO CHRG MGMT 8TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf