Vishay/Dale RCWE0603R620FKEA
RCWE0603R620FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0603R620FKEA
Brief Description
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RCWE0603R620FKEA.pdf
Availability of RCWE0603R620FKEA
QUANTITY
RCWE0603R620FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0603R620FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0603R620FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0603R620FKEA
Related LinksRCWE0603, RCWE0603R620FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0603R620FKEA Details Description
Related parts for RCWE0603R620FKEA
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS 4CH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5.12"LX3.43"W datasheet.pdf