Vishay/Dale RCWE0603R750FKEA
RCWE0603R750FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0603R750FKEA
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RCWE0603R750FKEA.pdf
Availability of RCWE0603R750FKEA
QUANTITY
RCWE0603R750FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0603R750FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0603R750FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0603R750FKEA
Related LinksRCWE0603, RCWE0603R750FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0603R750FKEA Details Description
Related parts for RCWE0603R750FKEA
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 11POS TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
GASKET BECU 8.1X18.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 1000VDC datasheet.pdf